„Alkohol to nie mój problem”

Zastanawiałeś się kiedyś, czy alkohol nie odgrywa zbyt ważnej roli w twoim życiu? Nie chodzi o twój rekord w ilości alkoholu spożytego w ciągu jednego dnia ani o rekordową liczbę dni, przez które piłeś. Są inne sygnały świadczące o tym, że twoja uwaga koncentruje się na alkoholu.

Być może zaczynasz odczuwać potrzebę sięgania po kieliszek, choć wcale tak tego nie nazywasz? Żyjesz w przekonaniu, że kontrolujesz swoje picie, bo nie musisz pić codziennie, poza tym masz pracę, rodzinę, itp.? Niezależnie od tego, jak dużo posiadasz dzisiaj, jak dobrze ci się powodzi, twoja potrzeba sięgania po alkohol będzie przypominać o swoim istnieniu, będzie domagać się, abyś ją zaspokoił – napił się po raz kolejny. Nie ma tu znaczenia, że będzie to dopiero za tydzień czy miesiąc. Nie ma też znaczenia, że uda ci się czasami odmówić alkoholu i w związku z tym nie napijesz się go raz czy dwa. Przecież każdy ma jakąś przerwę między jednym a następnym piciem. Trwać może ona kilka dni, tygodni, nawet miesięcy.

Zwróć uwagę, co się z tobą dzieje przy kolejnej próbie odmowy alkoholu – czy robisz to w pełnej zgodzie z sobą, czy kiedy rezygnujesz z picia narasta w tobie napięcie, rozdrażnienie. Jeżeli to u siebie obserwujesz – może to być sygnał, że zbyt mocno interesujesz się alkoholem.

Wraz z upływem czasu potrzeba sięgania po alkohol może u ciebie przybierać na sile. Tymczasem twój umysł jej istnieniu będzie coraz mocniej zaprzeczał. Świetnie sobie poradzi ze znalezieniem kolejnych powodów, dla których po raz kolejny się napiłeś. W ten sposób budujesz i utrwalasz swoje złudzenie, że pijesz ze względu na kogoś, na coś, itp. Taki sposób myślenia oddala cię od rzeczywistości – a jest nią proste stwierdzenie: pijesz, bo tak nauczyłeś się radzić sobie z różnymi sytuacjami. Sięgasz po alkohol nawykowo, wtedy kiedy jest źle, a czasem i wtedy, kiedy jest dobrze. Twoje życie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na piciu – choć z całych sił temu zaprzeczasz.

Jeżeli zastanawiasz się, czy alkohol nie zaczyna odgrywać w twoim życiu zbyt ważnej roli, możesz się temu przyjrzeć, korzystając z rzetelnej diagnozy.

Wojciech Karolak

Terapeuta uzależnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *